Witraże w kościele Św. Jana Chrzciciela w Arucas

Arucas to drugie co do wielkości miasto na wyspie Gran Canaria, znajdujące się w jej północnej części, około 13 km od Las Palmas. Położone jest u podnóża wygasłego wulkanu, na szczycie którego usytuowany jest niesamowity punkt widokowy. Jednym z najbardziej wyrazistych elementów w panoramie Arucas są strzeliste wieże Iglesia de San Juan Bautista, czyli kościoła św. Jana Chrzciciela. Świątynia ta często nazywana jest katedrą, choć w rzeczywistości nią nie jest.

Budowla powstawała w latach 1909-1977. Zbudowana jest z ciemnego, szaroniebieskiego bazaltu w stylu neogotyckim. Projektantem był Manuel Vega – kataloński architekt, uczeń Antonio Gaudiego. Nie dziwi więc fakt, że świątynia w dużej mierze przypomina dzieło mistrza – barcelońską Sagrada Familia.

Kościół, będący symbolem miasta Arucas, może poszczycić się nie tylko monumentalną sylwetką, ale też ciekawym wnętrzem pełnym dzieł lokalnych artystów i pięknymi, barwnymi witrażami. Powstały one w latach 1916-1928. Modernistyczne okna są niezwykle różnorodne. Zarówno pod względem wielkości,jak i kształtów. Również wypełniające je witraże cechują się ogromną różnorodnością kolorów, form i przedstawień. Znajdziemy wśród nich dekoracyjne rozety, witraże obrysowe czy przedstawienia figuralne. Tematyka obejmuje zarówno sceny biblijne jak i motywy abstrakcyjne, geometryczne czy roślinne. Niezależnie od przedstawienia, widoczne jest duże skupienie na detalu.

Okna do świątyni św. Jana Chrzciciela w Arucas są dziełem różnych artystów. Wiele z nich wykonali miejscowi rzemieślnicy. Spora część witraży pochodzi z renomowanej, francuskiej pracowni Maumejean et Frères. Fundatorami okien byli prywatni darczyńcy oraz różne bractwa.

Tym co wyróżnia wszystkie witraże w kościele w Arucas jest niesamowita głębia ich koloru. Największą intensywność barw można podziwiać rano i wieczorem, kiedy pod wpływem promieni słonecznych przesączających się przez kolorowe szkło, okna nabierają niezwykłej świetlistości, która zalewa całe wnętrze. Aby podkreślić to niezwykłe piękno o każdej porze i niezależnie od pogody, w świątyni zainstalowano specjalny program oświetleniowy.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Evie Hone – sztuka, religia i nowoczesność

Irlandzka artystka Evie Hone uznawana jest za jedną z pionierek kubizmu w malarstwie. Nie jest ...