Targi Sacroexpo 2016

Sztuka jest tematem przewodnim Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, która rozpoczęła się 20 czerwca 2016 r. w Targach Kielce. Targi można odwiedzić do 22 czerwca.

Od wielu lat ta wystawa przyciąga do kieleckich hal kilka tysięcy zwiedzających. Goście mają możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technikami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej.

Podczas edycji w roku 2016 swoje oferty prezentuje 280 wystawców z 11 krajów z całego świata.

W czasie SACROEXPO wręczane jest wyróżnienie w postaci Medalu Per Artem ad Deum. Nagrodę otrzymują artyści lub instytucje, których dorobek artystyczny ma wpływ na rozwój kultury oraz kształtuje duchowość człowieka. W roku 2016 kapituła, której przewodniczy ks. Biskup dr Marian Florczyk, postanowiła uhonorować dorobek polskiej pieśniarki, kompozytorki, autorki tekstów Antoninę Krzysztoń, estońskiego kompozytora muzyki chóralnej i instrumentalnej Arvo Pärt oraz włoskiego rzeźbiarza i złotnika Arnaldo Pomodoro.

Nas oczywiście zainteresowały przede wszystkim stoiska pracowni witrażowych. Wszystkie dumnie prezentowały swój dorobek oraz najnowsze prace lub grafiki wcześniejszych realizacji. Widać wyraźnie, że oferta witrażystów jest bardzo atrakcyjna a możliwości techniczne oraz technologiczne szerokie. Potrzeby rynku w tym segmencie są ściśle określone i wymagają wiedzy na najwyższym poziomie. Dzięki temu dzieła jakie wychodzą z polskich pracowni są zachwycające i budzą wielki szacunek. Polscy witrażyści przywiązują wielką wagę do jakości swoich prac w każdym wymiarze. Projekty opracowywane są z największą starannością. Dobierając szkło kierują się najczęściej zasadami zachowania kanonów i wybierają klasyczne szkło katedralne. Na szczęście Huta Szkła Jasło działa prężnie i zaspokaja potrzeby pracowni witrażowych.

Jak zwykle targi SACROEXPO były okazją do spotkań, wymiany doświadczeń oraz gorących dyskusji. To wydarzenie organizowane jest co roku w czerwcu i wpisało się już na stałe w mój kalendarz a czytelników Barw Szkła zapraszam w przyszłym roku.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Cmentarz Les Champeaux w Montmorency

Montmorency jest niewielką miejscowością położoną kilkanaście kilometrów od Paryża. Walory klimatyczno-krajobrazowe odkryli dla Polaków Wielkiej ...