Słowackie Muzeum Szkła Lednické Rovne

Barwy-szkla-2011-Slowackie-muzeum-szklaMuzeum obejmujące swoją działalnością cały obszar Słowacji w zakresie produkcji szkła. Muzeum posiada w swoich zbiorach wiele wartościowych eksponatów a cała kolekcja to niemal 4000 pozycji.

Słowackie Muzeum Szkła powstało w 1988 roku. Ekspozycja muzeum mieści się w obiekcie należącym do odremontowanego kasztelu pochodzącego z końca XVI wieku (dawna siedziba Schreiberów, pierwszych właścicieli zakładu szklarskiego). Kasztel otacza rozległy park, w którym zachowało się kilka rzadkich egzotycznych drzew i roślin.

Ekspozycja stała szkła prezentuje historię rozwoju szkła słowackiego od czasów najstarszych udokumentowanych znalezisk, aż do współczesności. Do najstarszych należą odkrycia odnalezione w trakcie badań archeologicznych. Następny etap wystawy poświęconej historii produkcji szkła stanowią eksponaty przedstawiające produkcję szklarską w zachodniej, środkowej i wschodniej Słowacji w okresie XVII-XIX wieku. Współczesna produkcja szklarska udokumentowana jest wyrobami wyprodukowanymi w istniejących do dziś słowackich zakładach produkcji szkła. Odrębną część ekspozycji stanowią narzędzia produkcji szkła i środki pomocnicze, które stosuje się lub stosowano w produkcji, a także mapa historycznych zakładów produkcji szkła.

W 2001 r. otwarto ekspozycję z artystycznymi wyrobami szklarskimi plastyków z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady i innych państw.

Źródło: Slovenské sklárske múzeum Lednické Rovne

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Bez reszty

Augustyn Baran Kwiecień to najmniej przyjemny miesiąc. W roku i życiu każdego z nas. Być ...