„Kołysanka” w Klinice Ginekologii i Położnictwa ASK

Barwy-szkla-2014-Kolysanka

9 kwietnia 2013 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie szklanej kompozycji pt. „Kołysanka” na terenie Kliniki Ginekologii i Położnictwa Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

Autorem dzieła jest wrocławska artystka, Barbara Idzikowska.

Inspiracją do stworzenia instalacji była bożonarodzeniowa kartka, przedstawiająca matkę z dzieckiem – mówiła Barbara Idzikowska. Z czasem dołączyły do niej imitacje szklanych pieluch oraz zapisany – także na szkle – fragment wiersza Kazimiery Iłłakowiczówny.

Obok artystki w uroczystości uczestniczyli m.in.: Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Adam Grehl, wiceprezydent miasta i przewodniczący Rady Społecznej Szpitala, prorektorzy Uniwersytetu Medycznego: prof. dr hab. Romuald Zdrojowy i prof. dr hab. Zygmunt Grzebieniak. Gości powitali Piotr Pobrotyn, dyrektor ASK oraz prof. nadzw. Mariusz Zimmer, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa ASK.

– Mam nadzieję, że kompozycja ociepli wizerunek szpitala, który zwykle kojarzy się z miejscem mało przyjemnym. Miejscem, w którym chorujemy – mówił dyrektor Piotr Pobrotyn i przypomniał, że to nie pierwszy dar od gminy Wrocław dla Akademickiego Szpitala Klinicznego: – Wcześniej dostaliśmy w prezencie coś dla ciała, a teraz coś dla ducha – zażartował. Przypomnijmy, że samorząd stolicy Dolnego Śląska podarował już placówce sprzęt medycznym, w tym m.in. koło do porodów wertykalnych. Tym razem władze miasta zakupiły kompozycję, a koszty jej montażu pokryli sponsorzy (firmy Wrobis, Alhena i Opal).

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Szczypta magii

http://artglassmosaics.com/home.html Tłumaczenie i redakcja Anna Winiarska David Chidgey. Artysta? Uzdrowiciel? A może czarodziej? Urodził się ...