Witraże w kamienicach krakowskich z przełomu wieków XIX i XX

Krystyna Pawłowska

Wydawnictwo:        Księgarnia Akademicka
Rok wydania:          1994
Miejsce wydania:    Kraków
Wersja językowa:    polska
Liczba stron:           240
Format:                    22,8 x 15,8 cm
Oprawa:                   miękka ze skrzydełkami
ISBN/ISSN/ISMN:   83-901154-1-7

W roku 1994 ukazało się bardzo ważne, dla dużego grona miłośników sztuki witrażowej, opracowanie poświęcone sztuce użytkowej – witrażom w krakowskich kamienicach. Zwyczaj ozdabiania klatek schodowych i codziennych pomieszczeń barwnymi przeszkleniami był na przełomie XIX i XX stulecia powszechny.Barwy-szkla-2014-Witraze-w-kamienicach

Moda na witraże w tamtym okresie przyszła do Polski z Paryża, Londynu, Wiednia i innych europejskich miast, gdzie tryumfowała secesja. W Krakowie działało kilka pracowni, ale prawdziwy rozkwit nastąpił z chwilą pojawienia się Krakowskiego Zakładu Witrażów i Mozaiki Szklanej S.G. Żeleński.

Powszechność tej formy ozdabiania wnętrz była tak duża, że mimo niespełna dwudziestoletniego okresu szczególnie intensywnego rozwoju tego rynku, mimo dwóch przerażających wojen, do dnia dzisiejszego przetrwało wiele zachwycających często realizacji.

Dzięki wytrwałej, kronikarskiej konsekwencji oraz cierpliwości, Pani Profesor Krystyna Pawłowska zgromadziła niepowtarzalny materiał o znaczeniu inwentaryzacyjnym oraz badawczym. Poza niewątpliwym walorem naukowym tego szczególnego opracowania, nie mniej ważnym jest również znaczenie popularne. Ta książka jest wspaniałym przewodnikiem po Krakowie witraży. Opracowań poświęconych krakowskim przeszkleniom sakralnym jest kilka. Jednak nie było do momentu pojawienia się tej pozycji na rynku wydawniczym tak wyczerpującej w zakresie „codziennej” sztuki witrażowej.

Ta wyjątkowa lektura nie jest dostępna w księgarniach, ale prawdziwy miłośnik sztuki witrażu bez trudu odnajdzie ją w antykwariatach lub serwisach ogłoszeniowych w internecie.

 

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Bez reszty

Augustyn Baran Kwiecień to najmniej przyjemny miesiąc. W roku i życiu każdego z nas. Być ...