Hans Baldung Grien jako artysta witrażowy

1W okresie późnego gotyku i początków renesansu ważnym europejskim ośrodkiem witrażowym był Strasburg. Wielu istotnych artystów pracujących w szkle pochodziło stamtąd i tam właśnie działo. Jednym z nich był Hans Baldung Grien, który wywarł znaczący wpływ na historię malarstwa. Nieobce mu było również tworzenie witraży.

Nie jest znana dokładna data ani miejsce urodzin Hansa Baldunga Griena. Przyszedł na świat w 1484 lub 1485 roku w Weyerscheim albo w Schwäbisch-Gmünd. Niedługo później jego rodzina przeniosła się do Strasburga. To właśnie tam Baldung jako młody malarz stawiał swoje pierwsze kroki ucząc się u lokalnych artystów. Swoją edukację artystyczną kontynuował w Norymberdze. Studiował u Albrechta Dürera i w jego wczesnych dziełach wpływ mistrza jest bardzo wyraźny. Przez pewien czas Baldung mieszkał też w Halle, gdzie już jako samodzielny artysta wykonał dwa malowidła ołtarzowe. W 1509 roku wrócił do Strassburga, założył tam rodzinę i został pełnoprawnym obywatelem miasta.

Hand Baldung Grien był bardzo cenionym artystą. Obracał się w środowisku intelektualistów i humanistów, od których nie tylko czerpał inspirację, ale też otrzymywał liczne zamówienia. Jego witraże znajdują się w wielu kościołach w Norymberdze. Reprezentują one naprawdę wysoki poziom artystyczny. Kiedy Baldung przybył do Strasburga wniósł nową jakość do tworzonych tam witraży. Jego talent do realistycznego odwzorowywania rzeczywistości i ukazywania postaci, wyróżniał się na tle innych witrażystów, dlatego też był chętnie wybierany do różnych realizacji. Ważnym dziełem artysty są okna w kaplicy rodziny Loch, wykonane w 1520 roku.

Zachowało się wiele projektów i rysunków przygotowawczych do różnego rodzaju okien, które w ciągu całej swojej kariery przygotowywał Baldung. Rysunki te dziś znajdują się w różnych, także prywatnych kolekcjach. Pozwalają one szczegółowo prześledzić twórczość Baldunga jako witrażysty i dowodzą, że dziedzina ta była ważną częścią jego kariery. Dodatkowo dają też sporą wiedzę na temat procesu produkcji witraży i tego jak przebiegała współpraca pomiędzy całymi zespołami rzemieślników, którzy pracowali nad wykonaniem projektów.

Hans Baldung Grien zmarł w 1545 roku. W historii sztuki zapisał się przede wszystkim jako wybitny malarz, autor obrazów, które znajdują się dziś w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie. Do jego ulubionych tematów należały przedstawienia kobiece, ważnym aspektem jego malarstwa jest też refleksja nad życiem i przemijaniem. Do najbardziej znanych dzieł Hansa Baldunga Griena należą: malowany w kilku wersjach obraz Śmierć i dziewczyna, Trzy etapy życia kobiety czy Ewa wąż i śmierć.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Okna cesarskie w katedrze w Strasburgu

Katedra w Strasburgu nosząca wezwanie Najświętszej Marii Panny, to najważniejsza świątynia miasta, a także ważny ...