Drodzy Czytelnicy 2/2011

Andrzej Bochacz

Był późny wieczór, właściwie już noc. Z rozstawionym aparatem robiliśmy zdjęcia, kiedy podszedł do nas mężczyzna, którego stan wskazywał na „znaczne” spożycie alkoholu. Pierwszym naszym odruchem była niechęć.

Co tutaj robicie? – zniecierpliwionym tonem zadał pytanie.
Fotografujemy kościół – odparliśmy jednocześnie.
Aaa kościół – powiedział z zainteresowaniem i ciągnął dalej – jak kościół, to szacun!
Dobrze, że robicie zdjęcia kościołowi. Dzisiaj ludzie zagubili się i został nam już tylko kościół.

Historia jakich wiele, ale w ustach zaniedbanego mężczyzny w średnim wieku, od którego zionęło alkoholem takie słowa można było odebrać jako coś bardzo ważnego.

Barwy Szkła są czasopismem dla miłośników witraży, szkła artystycznego oraz fusingu. Miłośnik, to szerokie pojęcie, bo dotyczy zarówno historyka sztuki pochłoniętego pasją poszukiwań jak i amatora, który realizuje swój pomysł tnąc szkło na kuchennym stole. Miłośnik to osoba, która odnalazła receptę nie tylko na spokój, ale i na cel. W naszym codziennym życiu, pełnym tempa, nagłych zwrotów i zaskoczeń, tak bardzo pragniemy uspokojenia, zatrzymania, by złapać oddech. Udział w wyścigu do sukcesu, szczęścia lub przetrwania tak bardzo nas pochłania, że nie mamy czasu na zatrzymanie się i spojrzenie wstecz. Dla wielu takie retrospektywne podsumowanie mogłoby być niemałym zaskoczeniem. Tymczasem na drugiej stronie szali jest inna wartość – czas, który upłynął i już nigdy nie wróci.

Jeżeli nie odnalazłeś czytelniku jeszcze swojej pasji, to może właśnie dzięki lekturze tego dwumiesięcznika tak się stanie. Trudno opowiedzieć jak   dziwne i zaskakujące są ścieżki poznawania nowych światów. Dla kogoś największym pragnieniem może być wyjazd w dalekie strony. Tymczasem może się okazać, że wyciszenie jest   również propozycją wartą rozpatrzenia.

W dzisiejszym numerze znajdziesz wiele interesujących tematów.

Najciekawszym wydaje się rzetelne opracowanie o świeckich witrażach Krakowa autorstwa Pani Danuty Czapczyńskiej.

Szczególną uwagę pragnę zwrócić na artykuł poświęcony nowatorskiej technologii 12U wykonywania witraży. Nowa technologia, czyli nowe spojrzenie. To oznacza wiele przeciwstawnych komentarzy i opinii. Mamy jednak nadzieję, że propozycja spotka się z ciepłym przyjęciem wśród osób związanych czynnie z witrażem.

Proponujemy również, aby zapoznać się z informacjami o Stowarzyszeniu Miłośników Witraży Ars Vitrea Polona. Stowarzyszenie od lat prowadzi intensywne działania o charakterze naukowym oraz poznawczym.

Obok interesującego opracowania Huty Szkła „Zawiercie” na temat wykonywania wyrobów kryształowych w produkcji szkła dmuchanego polecamy również wyjątkowo ciekawy artykuł Moniki Tarasin-Lenart o grzaniu szkła w fusingu.

Zbliża się również ważne wydarzenie jakim będzie IV Ogólnopolski Zjazd easy-Art. Tym razem przyjaciele oraz miłośnicy witrażu spotkają się w Legionowie. Tutaj inicjatywy związane ze sztuką witrażu znalazły wyjątkową życzliwość Włodarzy miasta oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.

Dla młodych adeptów mamy niespodziankę. W każdym numerze tłem spisu treści będzie nieskomplikowany, ale mamy nadzieję, że ładny szablon zawieszki witrażowej do dowolnego wykorzystania.

Na koniec ważna informacja, która wynika wprost z Waszego zainteresowania oraz wielu pozytywnych opinii. Drugi numer Barw Szkła jest obszerniejszy od poprzedniego o cztery strony. Mamy nadzieję, że uda się w kolejnych wydaniach utrzymać tendencję zwiększania zawartości czasopisma.

Zapraszam do lektury

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Bez reszty

Augustyn Baran Kwiecień to najmniej przyjemny miesiąc. W roku i życiu każdego z nas. Być ...