Drodzy Czytelnicy 2/2014

Andrzej Bochacz

W roku szkolnym 2013/2014 młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie uczyła się wykonywania witraży. Był to owocny w rezultaty okres wytężonej pracy dla kilkunastoosobowej grupy. Poza satysfakcją, nagrodą dla uczestników była wycieczka z cyklu Szlakiem Mistrzów Witrażu. Pod koniec kwietnia, w piękny słoneczny dzień odwiedziliśmy Toruń. Piszę o tym w specjalnej relacji.

Pierwsze półrocze obfitowało w wiele ciekawych wydarzeń. Pasjonaci z easy-Art po ponad dwuletnich wysiłkach ukończyli pracę nad wspaniałym, nowatorskim projektem Drogi Krzyżowej. Spotykali się w różnych miejscach Polski, aby powstawały kolejne stacje tego niewątpliwego dzieła. Mam cichą nadzieję, że udostępnią choć na kilka chwil efekt swoich wysiłków i zamieścimy na naszych łamach wywiad z twórcami oraz zaprezentujemy cykl w całej krasie.

Krosno od dwóch lat funkcjonuje jako Miasto Szkła. Wielkim wysiłkiem lokalnej społeczności oraz siłą blisko wiekowej tradycji, to piękne miasto wykorzystuje swój dorobek, by zapraszać turystów z całego kraju. Propozycja Krosna jest na tyle interesująca, że między innymi bilety do Centrum Dziedzictwa Szkła należy     zamawiać z dużym wyprzedzeniem. Nagrodą za wytrwałość są liczne atrakcje i niespodzianki. Zapraszam do lektury artykułu poświęconego Miastu Szkła, gdzie historia przeplata się z wrażeniami z wycieczki.

Niewątpliwym hitem niniejszego numeru „Barw Szkła” jest wywiad z właścicielami uznanej od dziesięcioleci poznańskiej Pracowni Witraży Powalisz. Jesteśmy bardzo radzi i wdzięczni za okazaną życzliwość i czas podczas spotkania z naszą redaktorką

Rozmowa z Panią Marią Powalisz-Bardońską oraz Panem Jakubem Bardońskim jest ważna ze względu tradycje tej pracowni, którą założył w roku 1936 Pan Stanisław Powalisz. Współcześnie niewiele pozostało na krajowym rynku tak zasłużonych firm.

Jak w każdym numerze Jurij Smirnow zabiera czytelników w historyczną wycieczkę po Kresach. Tym razem przeniesiemy się do Tarnopola do kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Praktyków zapraszamy do lektury poradnika poświęconego malowaniu witraży technika klasyczną. Pan Mateusz Durkal czyni to w sposób przystępny i kompetentny.

Czy przypominacie sobie film o dążeniach Szkocji do uzyskania wolności „Braveheart. Waleczne serce”? W filmie Williama Wallace grał w niezrównany sobie sposób Mel Gibson. W artykule „The National Wallace Monument” można zobaczyć witrażowy wizerunek Sir William Wallace.

Zapraszam do lektury

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Leuchtturm

Anna Winiarska Leuchtturm (Latarnia Morska) – nazwa mogłaby sugerować, iż jest to budynek służący do ...