Witraż w domu

Krystyna Jadamska – Rozkrut

Witraże mogą odmienić charakter domu czy mieszkania, a na pewno stworzą niepowtarzalny nastrój, dodadzą blasku i szyku, a jednocześnie zadziałają pozytywnie na domowników. Jest to szczególny rodzaj piękna, gdy przez barwne, szklane mozaiki sączy się światło. Wywołane przez promienie słoneczne smugiBarwy-szkla-2012-Witraz-w-domu odbłyskami witrażowego szkła pokryją całe wnętrze. Zadziałają, uspokoją duszę, zainspirują, rozbudzą wyobraźnię, zadziwią swym kunsztem. Gustowna, witrażowa lampa nie tylko przyozdobi wnętrze, ale podkreśli jego walory estetyczne. Zawieszony w oknie witraż zwracać będzie uwagę indywidualnymi upodobaniami właścicieli lokum. Aby podkreślić wyjątkowość wnętrza, witraże można montować w oknach, drzwiach, w meblach, a także zawieszać na ścianie czy w podwieszanym nimi suficie. Znajdzie na nie miejsce w pokoju, w kuchni, w przedpokoju a nawet w łazience. Przy większej pomysłowości mogą być wszędzie. Fantastycznie zaprezentuje się podświetlany , witrażowy blat stołu. Można też wykorzystać witraż w charakterze upominku. Dostępne są zawieszki witrażowe z aniołkami, kwiatami, elfami, które rozweselą wnętrze. Do wyboru mamy witraże klasyczne, malowane, niemalowane, tiffany, mozaiki, które zapoczątkowały witraże i od czasów starożytnych wykonywane są tak samo przy pomocy młotka i dłuta, a jeżeli są ze szkła, wykonuje się je szczypcami.

W traktacie „Diversarum Artium Schedula” witraże klasyczne opisał Teofil Prezbiter, zwany mnichem Teofilem(XI-XII w.). Klasyczny witraż to połączenie ołowiem wyciętych elementów szklanych tafli. Dawna, średniowieczna metoda powstawania witraży stosowana jest w naszych czasach. Do tworzenia takich witraży najczęściej używa się szkła antycznego, jest to szkło dmuchane i ręcznie walcowane. Używa się także do tych celów szkła katedralnego oraz części szkła formowalnego, m.in. gomółki, czyli okrągłych kawałków szkła, powstałego wskutek nadmuchiwania kropli szkła i wprowadzenia bańki w ruch obrotowy, aż do jej Barwy-szkla-2012-Witraz-w-domu-2spłaszczenia. Witraż klasyczny malowany, a więc witraż en grisaille, monochromatyczny, zwykle malowany farbami z konturami i cieniami, maluje się również emaliami o wzbogaconej barwie kolorów. Taki witraż wymaga kilkukrotnego wypalania, a pomalowane elementy szklane wypełnia się ołowiem. O uroku witraży klasycznych niemalowanych decyduje rysunek, faktura i barwa szkła.

Technika powstawania witraży użytkowych jest równie skomplikowana jak ta od witraży sakralnych, mimo że niejednokrotnie bardziej prosta i przejrzysta. Dobrze jest, że stało się modne przyozdabianie domu tak pracochłonnymi obrazami witrażowymi, warto zatem pokusić się na niejedno takie, mozolnie stworzone, cenne cacko, by pomieszczenie, w którym przebywamy, wzbogaciła sztuka wywodząca się z kultury witrażownictwa.

Jedno jest pewne – z witrażem w domu czujemy się nie tylko przyjemnie ale i bajecznie.

Witraże z Artystycznej Pracowni Witraży – G.Herkt, B. Lliew , Szczecin, ul. Czorsztyńska 59

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Bez reszty

Augustyn Baran Kwiecień to najmniej przyjemny miesiąc. W roku i życiu każdego z nas. Być ...