Witraż Adama Wolskiego odsłonięty po renowacji. Uroczystość zgromadziła artystów i ludzi kultury

Masłów Info – http://maslow.info.pl   9.03.2012

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w uroczystym odsłonięciu po renowacji witraża autorstwa Adama Wolskiego, jaki znajduje się w budynku Gminnego   Ośrodka Kultury. Dzieło zostało stworzone w 1972 roku, ale przez ostatnie lata było bardzo zniszczone. Po naprawie witraż stał się wizytówką ośrodka kultury – mówili zgodnie kieleccy artyści, którzy przybyli do Masłowa.

Witraż kieleckiego artysty Adama Wolskiego od czterdziestu lat znajduje się w sali kominkowej ośrodka kultury w Masłowie. Ostatnio był jednak częściowo zasłonięty tkaniną, miało to zakryć jego liczne uszkodzenia. Pod koniec ubiegłego roku zdecydowano o naprawie dzieła. Witraż trafił do jednej z kieleckich pracowni i tam został odtworzony.

– To bardzo ważne, że witraż wykonany przez tak znakomitego artystę jakim był Adam Wolski znajduje się w naszym ośrodku. Uroczystość odsłonięcia dzieła po renowacji zbiegła się z pierwszą rocznicą śmierci artysty – mówił Adam Grzegorzewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Masłowie. Dodał, że wkrótce w sali   kominkowej zacznie działać też Klub Prasowy pod Witrażem.
Na uroczystości pojawili się artyści, ludzie kultury i nauki. Do Masłowa przyjechali przedstawiciele placówek kulturalnych z Kielc i okolic. Gościem specjalnym była Agnieszka Chat, malarka, bliska współpracownica Adama Wolskiego, z którym prowadziła również galerię sztuki.

– To bardzo piękny i bardzo ważny moment dla sztuki. Ten witraż jest bardzo ważnym dziełem w twórczości   Adama Wolskiego, właściwie to klejnot. Dzieło znajduje się w ważnej dla niego przestrzeni, w przestrzeni publicznej, w której realizował swoje wizje. To była ta przestrzeń, która była Adamowi najbliższa, której poświęcił większość swojego życia, i w której osiągnął mistrzostwo – mówiła w rozmowie z Masłów Info.

– Myślę, że dom kultury w Masłowie jest uprzywilejowaną placówką bo posiada oryginalny witraż Adama Wolskiego – mówił z kolei Marian Rumin, długoletni szef Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Tłumaczył, że witraż wpisuje się w pewną tradycję kulturalną i artystyczną Masłowa, bo placówka kultury funkcjonowała tu na pograniczu sztuki ludowej i z racji bliskości Kielc, także sztuki profesjonalnej. – W tym witrażu Adam próbował połączyć te dwie tradycje – mówił Marian Rumin.

KWIATKI W BETONIE

Uroczystość odsłonięcia witraża Adama Wolskiego była połączona z inauguracją świętokrzyskiej akcji „Kwiatki w betonie”. Jest to inicjatywa nieformalnej grupy Barwy-szkla-2012-Witraze-Adama-Wolskiegoosób, które chcą poznać i przedstawić losy prac plastycznych, które ozdabiały budynki w czasach PRL-u. Zamiarem organizatorów jest wywołanie dyskusję o tym, czy ceramiczne kwiatki lub malowane na elewacjach dekoracje geometryczne wciąż mogą nas zachwycać czy może straciły swój wyraz.

Jedną z inicjatorek akcji jest Małgorzata Chmiel, autorka filmu dokumentalnego o Adamie Wolskim.

– Podczas realizacji tego filmu zaczęłam się bardziej interesować sztuką PRL-u, a głównie chodzi o dekoracje w architekturze. Okazało się, że nie ma tak na   prawdę źródła informacji, nie wiadomo ile tych prac jest w regionie i chodzi tu nie tylko o prace Adama Wolskiego, ale o wszystkie, które powstawały w czasach PRL-u – mówiła Małgorzata Chmiel.

Kwiatki w betonie. Skąd taka nazwa?  – Kwiatki to symbol dekoracji, chodzi o różnego rodzaju zdobienia. Natomiast beton odnosi się do okresu PRL-u – tłumaczyła pomysłodawczyni. W planach są wystawy i spotkania, które mają obudzić w mieszkańcach regionu większą wrażliwość na otaczającą przestrzeń. Więcej na ten temat pod adresem:

kwiatki-w-betonie.blogspot.com  oraz na Facebooku .

KIM BYŁ ADAM WOLSKI ?

Adam Wolski (1937-2011) był rzeźbiarzem, malarzem, scenografem, projektantem i autorem monumentalnych, polichromowanych kompozycji ściennych, zrealizowanych w Kielcach, regionie świętokrzyskim i poza jego granicami. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i Łodzi. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wolski był również organizatorem pierwszych w Polsce aukcji dzieł sztuki oraz festiwalu „Sztuka i moda”, autorem przedsięwzięć artystyczno-promocyjnych, łączących malarstwo z architekturą. W rodzinnym Zagnańsku koło Kielc stworzył innowacyjne centrum kulturalne.