Realizacje Derix Glassstudio

Historia jednej z najsłynniejszych firm zajmujących się produkcją wyrobów szklanych, sięga 1866 roku, kiedy to Wilhelm Derix założył warsztaty witrażowe w Goch. Przez ponad 150 lat swojej działalności, prowadzona przez jego spadkobierców firma, realizowała imponujące projekty witraży, które dziś zdobią budynki sakralne i świeckie na całym świecie. Obecnie siedziba firmy znajduje się w Taunusstein niedaleko Frankfurtu nad Menem i współpracując z najwybitniejszymi, nowoczesnymi artystami tworzy zarówno tradycyjne jak i niezwykle nowatorskie dzieła.

Jedną z najbardziej znanych, ale też wzbudzających duże emocje realizacji, jest witraż w średniowiecznej katedrze w Kolonii, nazywany Oknem Richtera, od nazwiska jego twórcy, wybitnego niemieckiego artysty abstrakcyjnego, Gerharda Richtera. Całe potężne okno wypełnione zostało 11 tysiącami kwadratowych szkiełek przypominających piksele. Artysta użył w swojej pracy 72 kolorów. Jest to nowoczesny sposób interpretacji średniowiecznej symboliki światła. Innym przykładem zrealizowanym przez warsztat Derix może być olbrzymich rozmiarów kopuła na stacji metra w Kaohsiung w Tajwanie. To dzieło wykonane we współpracy z włoskim artystą Narcissem Quagliata. Stworzona z licznych kawałków szkła kopuła, wspiera się na dwóch filarach – czerwonym symbolizującym anodę i niebieskim, który ma być przedstawieniem katody. Można je również interpretować jako chińskie yin i yang. Na uwagę zasługuje też praca Johannesa Schreitera w katedrze Najświętszej Marii Panny w Augsburgu, w której artysta zastosował wtapiane w siebie witraże, a także szklane malowidło ścienne w gimnazjum Maxa Plancka w Karlsruhe zaprojektowane przez Magrit Abele. Do najbardziej znanych realizacji niemieckiego warsztatu należą też fasada Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie, witraże w kościele Świętej Trójcy w Szhanghaju, meczet w porcie lotniczym w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej czy kompozycje w Rockefeller Center w Nowym Jorku.

Derix Glassstudio to jeden z najsłynniejszych, czynnie działających warsztatów witrażowych na świecie. Zarówno zajmujący się realizacją przeszkleń specjaliści, jak i współpracujący z nimi artyści działają z dużym rozmachem i nie boją się łączyć nowoczesności z tradycją. Ich realizacje wyróżniają się nowatorstwem, oryginalnością, a także stosowaniem innowacyjnych i wymagających dużej wiedzy i doświadczenia technik. To firma o bogatej, 150-letniej historii, która wciąż się rozwija i idzie z duchem czasu, przyczyniając się do rozwoju w dziedzinie historii sztuki i architektury.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Kościół Saint Jacques du Haut Pas w Paryżu

Kiedy stanąłem przed kościołem św. Jakuba zastanawiałem się – skąd nazwa du Haut Pas? Internet ...