Program Glass Eye 2000. Część 1

Jan SasBarwy-szkla-2011-Program-Glass-Eye-2000

Program Glass Eye 2000 jest propozycją, która wspiera pracę projektantów witraży. Zadaniem programu jest ułatwienie procesu tworzenia projektu i przekształcenia go w gotowy do wykorzystania szablon.

Jak praca z dowolnym edytorem, tak i w tym wypadku korzystanie z programu nie zastępuje pracy twórczej, ale usuwa niewygody i ograniczenia pracy przy użyciu kredek i papieru. W każdej chwili można obejrzeć bieżący stan pracy nad projektem. Szczególna zaletą jest łatwość wprowadzania zmian i ich wpływu na efekt końcowy. A wszystko z zastosowaniem typowych dla programów graficznych funkcji edycyjnych.

Barwy-szkla-2011-Program-Glass-Eye-2000-2

Program Glass Eye 2000 daje dużą swobodę projektowania. Wspiera on prace projektowe zestawem niestandardowych narzędzi. Obok typowych, edycyjnych operacji umożliwia trasowanie obiektów, wprowadza numerację elementów a nawet wspiera kalkulowanie kosztów witraży.

Barwy-szkla-2011-Program-Glass-Eye-2000-5Program Glass Eye 2000 ma wiele funkcji wysokiej klasy systemów CAD, ale dostosowanych do oczekiwań twórców witraży. Pozwala to nie tylko na przygotowanie kompletnego projektu, ale również na wycięcie szablonów przy pomocy plottera lub nawet gotowych elementów z wykorzystaniem maszyn do cięcia szkła strumieniem wodnym.

Program został wyposażony w wygodny i intuicyjny interfejs użytkownika. Dostępna jest również bogata dokumentacja uzupełniona o lekcje instruktażowe.

Dostępne są wersje dla systemów operacyjnych MS Windows oraz MacOS.

Barwy-szkla-2011-Program-Glass-Eye-2000-6Producent programu Glass Eye 2000, firma Dragonfly Software współpracuje z największymi hutami szkła artystycznego. Dzięki temu w programie dostępne są biblioteki ponad 3000 wzorów szkła. Można je wykorzystać jako wypełnienie dla elementów projektowanych szablonów. Jeżeli proponowany wachlarz komercyjnej oferty jest niewystarczający, to użytkownik może tworzyć własne biblioteki.

Program Glass Eye 2000 oferuje również ponad 400 gotowych szablonów, które zostały przygotowane przez profesjonalnych projektantów.

Ponieważ twórcy witraży często wykorzystują bevelsy, czyli fazowane szkło, to nie mogło tego elementu zabraknąć w programie. Projektant znajdzie tutaj duży   wybór typowych elementów bevels oraz propozycje kilkudziesięciu projektów z ich wykorzystaniem.

Barwy-szkla-2011-Program-Glass-Eye-2000-9

Podczas projektowania witraży ważnym etapem jest nadawanie identyfikatorów poszczególnym elementom projektu. Program realizuje to zadanie   automatycznie a ponieważ zapisywane jest to w oddzielnej warstwie, to prezentacja identyfikatorów jest warunkowa.

Barwy-szkla-2011-Program-Glass-Eye-2000-10

Ważnym dla wielu użytkowników jest kalkulowanie kosztów wytworzenia witraża. Program jest wyposażony w specjalny moduł, przy pomocy którego można łatwo obliczyć np. wartość niezbędnych realizacji projektu materiałów i przygotować kompletną ofertę dla klienta.

Barwy-szkla-2011-Program-Glass-Eye-2000-11

Bardzo ważną cechą programu Glass Eye 2000 jest przygotowanie wydruku projektu. Możliwe jest korzystanie z drukarek lub plotterów. Wydruk będzie realizowany w wersji   poglądowej lub w rzeczywistym rozmiarze. Szczególnie w drugim przypadku ważne jest, to że gdy rozmiar projektu jest większy od wykorzystywanej wielkości papieru, to program automatycznie podzieli rysunek na odpowiednią liczbę stron.

Program Glass Eye 2000 oferuje również projektowanie 3D.

Barwy-szkla-2011-Program-Glass-Eye-2000-12

Dzięki tej możliwości przygotowanie szablonów dla kloszy lamp, wazonów, pudełek jest o wiele łatwiejsze.

Dostępne są cztery podstawowe wersje programu:

Glass Eye 2000 Standard Edition

Barwy-szkla-2011-Program-Glass-Eye-2000-13
Podstawowa wersja programu   dedykowana głównie dla hobbystów. Dostępne są w niej najważniejsze narzędzia i funkcje rysowania. Wersja zawiera w sobie ponad 400 wzorów szablonów, dzięki   którym łatwo rozpocząć prace projektowe początkującym adeptom sztuki witrażowej. Import i eksport w dwóch formatach graficznych: JPG   i BMP.

Glass Eye 2000 Professional Edition

Ta edycja zawiera funkcje wersji Standard Edition oraz udostępnia wiele rozszerzeń:

 • biblioteki ponad 3000 wzorów szkła producentów: Armstrong, Bullseye, Casimir, Gecko, Kokomo, Lamberts, Spectrum, Uroboros, Wissmach i Youghiogheny
 • tworzenie własnych wzorów szkła
 • dostęp do ograniczonej tylko systemem operacyjnym liczby czcionek oraz kolorów
 • import i eksport typów plików w formatach GIF, TIFF, PNG, PCX oraz eksport do DXF.
 • moduł kalkulowania witraży
 • zaawansowane nadawanie identyfikatorów elementom projektu.
 • narzędzia do modelowania 3D
 • wydruk szablonów w dowolnej skali

Glass Eye 2000 Professional Edition Plus

Barwy-szkla-2011-Program-Glass-Eye-2000-17
Ta edycja zawiera funkcje z poprzednich wersji oraz udostępnia wiele rozszerzeń:

 • moduł konwersji skanowa- nych lub importowanych grafik do linii,
 • moduł konwersji tekstu na linie
 • obsługa formatów DXF, DWG, EMF, WMF do współpracy z najważniejszymi aplikacjami oprogramowania CAD, w tym Adobe Illustrator, CorelDRAW, AutoCAD

Glass Eye 2000 Enterprise Edition

Barwy-szkla-2011-Program-Glass-Eye-2000-18
Ta edycja zawiera funkcje z poprzednich wersji oraz udostępnia wiele rozszerzeń:

 • moduł komunikacji z plotterami, w tym z plotterami tnącymi większości pro- ducentów.
 • moduł komunikacji z urzą-dzeniami tnącymi szkło strumieniem wody,
 • obsługa offsetu konturu projektu.

Wersja Enterprice Edition jest adresowana do profesjonalistów i pozwala na znakomite uproszczenie prac przy realizacji projektów, co ma wielki wpływ na obniżenie kosztów własnych.

Więcej informacji o programie Glass Eye 2000 można odnaleźć na stronie internetowej producenta www.dfly.com

Barwy-szkla-2011-Program-Glass-Eye-2000-19

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Bez reszty

Augustyn Baran Kwiecień to najmniej przyjemny miesiąc. W roku i życiu każdego z nas. Być ...