Okno Królowej

Okno Królowej

W zeszłym roku Anglia obchodziła wyjątkowy jubileusz i w związku z tym powstaje witraż Okno Królowej, z okazji 90 tych urodzin Królowej Elżbiety II.

W wieku 79 lat artysta David Hockney zajmuje się nowym medium i nowym miejscem: wybitnym witrażem do opactwa Westminster, który ma uczcić panującą Królową, najdłużej funkcjonującej monarchii w historii Wielkiej Brytanii.

Hockney obiecuje, że jego witraż będzie wypełniał krajobraz pełen kwiatów, który każdego roku jest tłem uroczystości z okazji urodzin Królowej.

Jego projekt ma zajmować połowę jednego z niewielu pozostałych, pustych okien w północnej nawie opactwa. Przestrzeń jaką zajmie witraż będzie miała 1,8 m szerokości i 6 metrów wysokości. Jest prawdopodobne, że projekt będzie odnosił się do ostatnich prac artysty, przedstawiających jego najbardziej lubiane obrazy drzew w rodzinnym Yorkshire.

Bóg i Królowa należą do nielicznych tematów, w których Hockney nie gustuje, dlatego szokujący jest wybór właśnie tego artysty na autora witraża honorującego monarchinię . W rozmowie z Wall Street Journal, dwa lata temu, artysta powiedział: „Nie jestem ateistą, ale nie jestem zwolennikiem zorganizowanej religii. Nie można uregulować religii. Zawsze jest to pytanie. Co się stanie, kiedy umrzemy?”

Pięć lat temu Hockney został zaproszony do namalowania portretu królowej jednak odmówił, twierdząc, że nie ma na to czasu.

Królowa ceni sobie jednak wkład wybitnego artysty do sztuki brytyjskiej, ponieważ w 2012 roku mianowała go do Orderu Zasługi.

Hockney jest wszechstronnym twórcą, który swoje dzieła realizuje z pomocą nie tylko pędzli malarskich, ale również iPada. W zeszłym roku dzięki możliwościom iPada stworzył rysunek flotylli na Tamizie, aby uświęcić diamentowy jubileusz królowej. Na obrazie pojawiły się drobne postacie Królowej i księcia Edynburga stojące tyłem na barce królewskiej.

Dziekan Westminster, dr John Hall, który spotkał się z Hockneyem w celu omówienia okna, powiedział: „Wspaniale będzie mieć w opactwie dzieło tego światowej sławy, brytyjskiego artysty, który został uhonorowany przez królową członkostwem w Zakonie Miłosierdzia Bożego.”

Okno Królowej to witraż, jaki powstaje w związku z 90 tą rocznicą urodzin Królowej Elżbiety II.

Królowa obchodziła swoje 90. urodziny w zeszłym roku a w lutym tego roku minęło 65 lat jej panowania. W murach opactwa Westminster wyszła za mąż w 1947 roku i została koronowana w czerwcu 1953 roku.

Opactwo nie ujawnia kosztów okna. David Hockney nadal pracuje nad projektami. Okno zostanie wykonane w pracowni Barley w York a jego instalowanie w opactwie Westminster powinno zostać zakończone do czerwca 2018 roku. Ceremonia odsłonięcia witraża zbiegnie się z otwarciem w opactwie Galerii Jubileuszu Królowej. To dzieło witrażowe będzie niewątpliwie jednym z najbardziej prestiżowych projektów Hockneya, jakie wykonał do tej pory.

David Hockney nie jest specjalistą z branży witraży, ale od 1960 roku jest jednym z największych, współczesnych malarzy światowej sławy. Artysta zachwycił wszystkich swoim talentem w fotografii, drukowaniu i scenografii. Wszystko to niewątpliwie sprawia, że ​​jest najlepszym twórcą, który może zaprojektować jeden z najwspanialszych witraży w Wielkiej Brytanii

Rzecznik Westminster przyznał Hockney’owi  wolną decyzję w projektowaniu witraża ze względu na status artysty i bogactwo jego wiedzy. Jednak Hockney będzie kierowany we właściwym kierunku przez swoich mentorów.

Jako lider w brytyjskiej sztuce pop, pewne jest, że swym witrażowym oknem ku czci Królowej Elżbiety II przyciągnie uwagę tych, którzy znajdą się w opactwie.

 

 

 

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Sztuka szklarska kraju kwitnącej wiśni zyskała już światową sławę, dlatego warto odwiedzić niezwykłe muzeum sztuki ...