Jelenia Góra to stolica polskiego szkła

Jelenia Góra to stolica polskiego szkła

         Nie każdy wie, że to miasto pełne uroku i klimatu – Jelenia Góra to stolica polskiego szkła. Położona w malowniczej kotlinie, niedaleko rzeki Bóbr, która nadaje miastu wyjątkowego charakteru, Jelenia Góra słynie nie tylko z atrakcji przyrodniczych i zabytków, lecz także ze sztuki szklarskiej.
       Nie od dzisiaj, miasto to zwie się stolicą polskiego szkła. Na uwagę zasługuje także jedno ważne wydarzenie, jaki ma w nim miejsce – Art & Glass Festiwal.

Festiwal, którego główną atrakcją jest szkło

Art & Glass Festiwal to już tradycja w Jeleniej Górze. Organizowany jest co roku w ostatni weekend czerwca. Festiwal odbędzie się w tym roku, jak i w poprzednich, na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Organizatorem i patronem kulturalnym jest Jeleniogórskie Centrum Kultury oraz Muzeum Karkonoskie.

Art & Glass Festiwal to impreza planowana corocznie aż na dwa dni (sobota i niedziela) i  dedykowana wszystkim, którzy chcą poznać regionalne tradycje wielowiekowej sztuki szklarskiej tego miasta. Patronatem medialnym imprezy są lokalne gazety oraz jeleniogórska telewizja.

Impreza na dużą skalę

W ramach Festiwalu odbywa się wiele atrakcji. To nie tylko wystawa szklanych dzieł sztuki, ale także wiele innych, towarzyszących wydarzeń. W ramach Festiwalu można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o tradycji wyrobu szkła w Jeleniej Górze, a także nabyć jakieś wyjątkowe eksponaty. Festiwal oferuje także sprzedaż pamiątek oraz literatury traktującej o sztuce szklarskiej tego regionu.

Wydarzenie to zmienia Plac Ratuszowy miasta w gigantyczną galerię szklanej sztuki. Turyści mają możliwość poznania nieznanych im dotąd tajników wyrobu szkła, a nawet wziąć udział w warsztatach szklarskich.

Festiwal corocznie zaprasza licznych gości z zagranicy. Są wśród nich znamienici znawcy sztuki szklarskiej z innych krajów świata, w tym z królestwa wyrobów szklanych – Czech. Zaproszeni goście prowadzą wykłady o metodach swojej pracy, przedstawiają sposoby działania na rynku szklarskim, a także zdradzają tajemnice wyrobu dobrej, jakości szkła. Uczestnicy spotkań mogą podziwiać niesamowite dzieła sztuki szklarskiej, oparte na zamyśle twórczym artystów szklarzy.

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że Jelenia Góra to stolica polskiego szkła.

Pokazy na żywo

W czasie Festiwalu, odwiedzający mają szansę uczestniczyć w procesie obróbki szkła nad palnikiem. Każdy może spróbować swych sił w wypalaniu szklanych wyrobów, tworzeniu biżuterii czy wydmuchiwaniu szkła.

Dla miłośników szklanych koralików czy kowalstwa artystycznego, przygotowywane są  specjalne pokazy, które gwarantują niezapomniane przeżycia. Wydarzenie w Jeleniej Górze adresowane jest także dla najmłodszych uczestników. Dla dzieci przewidziane są zawsze  rozmaite atrakcje związane z poznawaniem technik obróbki szkła oraz możliwością wykonania własnoręcznego odlewu szklanego.

ASP dołącza do festiwalu

Jedną z atrakcji festiwalu jest pokaz szkła artystycznego. W 2017 roku Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zorganizowało spotkanie z studentką Akademii sztuk Pięknych z Wrocławia, która poprowadziła prelekcje na temat: „Szkło młodych realizowane na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu”.

Dodatkowe atrakcje

Festiwal umilają rok rocznie występy znanych gwiazd muzyki i tańca.

         Festiwal Art & Glass Festiwal w Jeleniej Górze to wyjątkowe wydarzenie,
w którym z pewnością warto uczestniczyć. Stolica polskiego szkła zaprasza nie tylko miłośników sztuki szklarskiej, ale każdego, kto pragnie dowiedzieć się czegoś więcej o tej niezwyklej i pięknej sztuce.

 

 

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Sztuka szklarska kraju kwitnącej wiśni zyskała już światową sławę, dlatego warto odwiedzić niezwykłe muzeum sztuki ...