Dworzec kolejowy w Iławie

Agata Monte

Barwy-szkla-2012-Dworzec-kolejowyDawny blask odzyskał neogotycki dworzec w Iławie. Remont 112-letniego budynku pochłonął duże środki finansowe.

„Jestem przekonany, że zabytkową formę tego obiektu w nowym wydaniu oraz jego funkcjonalność docenią pasażerowie” – powiedział podczas uroczystego otwarcia obiektu Kamil Migała z biura prasowego PKP SA.

„Ta inwestycja kosztowała łącznie ok. 20 mln zł, z czego 80 proc. zostało pokryte z budżetu państwa. Dworzec został nie tylko wyremontowany, ale również bardzo nowocześnie zmodernizowany, żeby był bardziej przyjazny dla podróżnych. Dzisiaj mogą z niego korzystać osoby niepełnosprawne oraz osoby niedowidzące. Wymieniono wszelkie możliwe instalacje oraz posadzki, glazury i tynki” – powiedział Adam Neumann, dyrektor dworców kolejowych w Gdańsku.

W ramach prac, prowadzonych pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, m.in. odnowiono elewację, posadzki, wymieniono wszystkie drzwi i okna,Barwy-szkla-2012-Dworzec-kolejowy-2 instalacje techniczne oraz naprawiono dach. Renowacji poddano również pomieszczenia na piętrze oraz podziemia. W budynku zmodernizowano także przestrzeń służącą podróżnym: poczekalnię, halę główną oraz toalety wraz z pomieszczeniem dla matki z dzieckiem. Dworzec został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawiły się windy, których wcześniej tutaj nie było.

Prace konserwatorskie objęły m.in. pełne odrestaurowanie sufitu w hali głównej oraz odtworzenie fragmentów polichromii w saloniku VIP i sali restauracyjnej. Na ścianach i posadzce w hali głównej odtworzono zabytkową glazurę. Zabytkowe belki na sufitach zostały odnowione i zabezpieczone.

Dworzec zyskał również nowe witraże i iluminację na zewnątrz.

„Prace na terenie dworca trwały nieustannie od listopada 2010 roku. Remont był o tyle trudny w realizacji, ponieważ obiekt został wpisany w 2006 roku do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Renowacja pomieszczeń, w których znajdowały się witraże oraz zabytkowe freski z 1905 roku były prowadzone pod okiem konserwatorów. Efekt końcowy robi wrażenie. Wydaje mi się, że bardzo ładnie wyszło, nie spodziewaliśmy się, że będzie aż tak ładnie. Muszę powiedzieć, że Barwy-szkla-2012-Dworzec-kolejowy-3wykonawca zrobił bardzo dobrą robotę” – tak prace remontowe oceniła Małgorzata Woźniakowska z Pracowni Konserwatorskiej.

Cały obiekt jest imponujący. Szczególną uwagę przykuwają witraże, które razem z polichromiami wprowadzają przyjemny klimat do wnętrza dworca.

Niewątpliwie jest to kolejny, optymistyczny przykład na bardzo dużą wrażliwość estetyczną i historyczną mieszkańców oraz odpowiedzialność władz samorządowych oraz państwa w ratowaniu zabytków.