Drodzy Czytelnicy 6/2012

Andrzej Bochacz

Za oknem jest zimno, za oknem śnieg i dzień krótki. To doskonały czas na zatrzymanie się, podsumowanie dotychczasowych dokonań i zaplanowanie nowych wyzwań. Za moment nadejdzie świąteczne uspokojenie i zasiądziemy w rodzinnym, przyjacielskim gronie, aby odetchnąć. Odpoczynek jest stanem względnym i jest zależny od osobistych upodobań.

Miłośnicy witrażu na pewno poświęcą nieco czasu na zaplanowanie letnich wojaży z uwzględnieniem oglądania wspaniałych dzieł. Praktycy zawodowcy i hobbyści spojrzą wokół by zaplanować kolejny, zapierający dech w piersiach witraż.

Okres odpoczynku jest krótki, ale z pewnością intensywnie go wykorzystamy. Tym bardziej, że przełom roku sprzyja podejmowaniu różnego rodzaju zobowiązań. Zaplanujemy witrażyk dla cioci Zosi lub piękną ozdobę na werandzie. Ważne jest, aby takie plany mieć i polubić je. Nawet jeżeli nie uda się w tym roku, to może będą wyzwaniem roku następnego.

Mijający rok dla „Barw Szkła” był wyjątkowo bogaty w wydarzenia. Przede wszystkim poszerzyło się grono naszych wiernych przyjaciół. Poza tym udało się zrealizować wycieczkę z cyklu Szlakiem Mistrzów witrażu do Łodzi. To ważne przedsięwzięcie ukazało nam w całej krasie piękno łódzkiej secesji. Nie bez znaczenia jest fakt, że w odróżnieniu od poprzedniej, krakowskiej wyprawy, tym razem pogoda była wprost wymarzona do spacerowania.

W nadchodzącym 2013 roku również planujemy dwudniowy wypad. Tym razem wycieczka Szlakiem Mistrzów witrażu zawita do Wrocławia. Już zapraszamy a szczegółowych informacji spodziewajcie się Państwo w najbliższych numerach „Barw Szkła”.

Nowy 2013 rok, to poważne zmiany organizacyjne w wydawaniu czasopisma. Szczegółowo informujemy o nich na następnej stronie. Mamy nadzieję, że nie sprawią one Państwu dramatycznych kłopotów i podejdziecie do tego, co najmniej ze zrozumieniem.

W przyszłym roku „Barwy Szkła” będą jednym z organizatorów konkursu na projekty witraży. Konkurs niestety ma zasięg lokalny, gdyż dotyczy tylko mieszkańców powiatu legionowskiego. Mimo to będziemy informowali na bieżąco o wydarzeniach z nim związanych, ponieważ konkurs niesie ze sobą szczytne przesłania. Przede wszystkim celem konkursu jest animowanie lokalnej społeczności i przyczynienie się do współtworzenia lokalnego, witrażowego projektu. Poza tym akcja z pewnością przyczyni się do popularyzacji sztuki witrażowej. Więcej informacji na ten temat w najbliższym wydaniu e-czasopisma „Barwy Szkła”

Tymczasem zapraszamy do lektury niniejszego numeru. Znajdziecie Państwo w nim dużo interesujących artykułów.

W drugiej części, Eligiusz Niewiadomski, głosem sprzed stu lat, kontynuuje swoje rozważania na temat twórczości Józefa Mehoffera.

Nasz serdeczny przyjaciel ze Lwowa – Jurij Smirnow – jak zwykle w pełnym pasji i materiałów faktograficznych artykule przedstawia losy lwowskiego Zakładu   Witraży i Mozaik Franca Mayera.

Z pewnością przypadnie Państwu do gustu krótka historia sukcesu rodziny Swarovskich, których piękne wyroby można oglądać w wielu polskich sklepach.

Jan Sas przybliża nam wojenną tematykę w sztuce witrażowej. Róże są sposoby uczczenia pamięci lub pokazania wydarzeń historycznych, które wywarły olbrzymie piętno na ludzkości.

Bardzo ciekawym artykułem jest praca Pani dr Joanny Wolańskiej na temat konserwacji witraży w katedrze ormiańskiej we Lwowie.

Polecamy również krótką wyprawę do Jerozolimy i zagłębienie się w relacji Danuty Rojek, która miała szczęście podziwiać tam witraże Marca Chagalla.

W części warsztatowej Zenon Kozak przybliży nam zasady oraz materiały do tworzenia witraży przy użyciu folii i taśmy ołowianej firmy Decra Led.

Pozdrawiamy serdecznie wszystkich Czytelników „Barw Szkła” i życzymy dużo zdrowia oraz radości z okazji Świąt Bożego Narodzenia a także wspaniałych pomysłów, cierpliwości i wytrwałości do ich realizacji w Nowym 2013 Roku.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Bez reszty

Augustyn Baran Kwiecień to najmniej przyjemny miesiąc. W roku i życiu każdego z nas. Być ...