Witraże w San Francisco

Krystyna Jadamska – Rozkrut

Na początku XX wieku we Francji wyprodukowano nowy typ grubego szkła witrażowego. Były to bryły o objętości klocków szlifowanych po wewnętrznej stronie powierzchni, co powodowało, że padające światło wzbogacało efekty świetlne i kolorystyczne witraży.

Założona w 1776 roku Misja Kalifornia w San Francisco jest jedną z najpiękniejszych misji.

Barwy-szkla-2011-Witraze-w-San-FranciscoJednym z ciekawszych witraży jest okno witrażowe  św. Franciszka.

Padre Francisco Paolu był założycielem tej misji .Barwy-szkla-2011-Witraze-w-San-Francisco-2

Piękny jest, znajdujący się na balkonie Katedry Old Saint Mary, witrażowy portret Najświętszej Maryi Panny.

Równie fascynujące są witraże znajdujące się kolumbarium w San Francisco.

To one swym urokiem sprawiają, że budowla cmentarna, przy całej swojej powadze i dostojeństwie, staje się bardziej pogodna.

Znajdujący się w kolumbarium witraż z Aniołami, z których, jeden wskazuje drogę do Nieba, a drugi zdaje się czekać na Duszę Barwy-szkla-2011-Witraze-w-San-Francisco-3Zmarłego, zdaje się potwierdzać istnienie życia zaświatowego.

Przekaz biblijny w ujęciu artystów z San Francisco jest wyjątkowo wyrazisty. Na witrażach przedstawione są  postaci w sposób bardzo wyraźny. To  one są głównym akcentem, wynurzającym się z drugoplanowego tła.

Patrząc na witraże, jesteśmy przekonani o mocy Biblii. To jej zawdzięczamy nasze odczucia estetyczne, gdy znajdujemy się w świątyni. Przesłania biblijne,  uwidocznione na witrażach, poprzez wizję artysty, powodują, że wszystko co dzieje się w świątyni, ma charakter bardziej doniosły i uroczysty. Kolorystyka witraży zawsze  wprowadza element tajemnicy i doniosłości chwili. A każda pora dnia eksponuje inne barwy i to również podkreśla walory witraży.

Ilość światła wpadającego przez witraż powoduje jego zmianę. Wystarczy na ten sam witraż spojrzeć o innej porze dnia, by to zrozumieć.

W Katedrze Grace w San Francisco jest wiele imponujących okien witrażowych.

Niezwykłe, efemeryczne ich piękno przyciąga blaskiem i wyrazistą kolorystyką .

Przy tym są to witraże bardzo czytelne. Po obydwu stronach nawy katedralnej okna są pionowo  podzielone na dwa odrębne obrazy witrażowe. Każdy panel przedstawia innego świętego. Na ogół każda z tych  par okiennych posiada dodatkowe okno z rozetą.

Okienne trio tworzy trójkąt wpisany w ostre łuki gotyckiej katedry.

Katedra Łaski Bożej w San Francisco (ang. Grace Cathedral) położona jest na wzgórzu Nob Hill.

Jest to kościół katedralny Episkopalnej diecezji Kalifornii. Warto zaznaczyć, że katedrę upiększył mozaikami polski artysta malarz – Jan Henryk Rosen, ur. 25 Barwy-szkla-2011-Witraze-w-San-Francisco-5lutego 1891 roku w Warszawie. Katedra zadziwia labiryntem znajdującym się w jej wnętrzu.

W katedrze znajduje się replika Drzwi Raju Lorenzo Ghibertiego. Świątynia ta znana jest i z tego, że znajduje się w niej kaplica, poświęcona, zmarłemu na AIDS, artyście Keithowi Haringowi.

Jest w niej też carillon  z 44. dzwonami . Katedra posiada trzy organy koncertowe., a różnorodne witraże w oknach są jej ozdobą. Okna katedry mają  677  metrów kwadratowych.

Barwy-szkla-2011-Witraze-w-San-Francisco-4Jednym z ciekawszych witrażowych okien jest okno z wizerunkiem Boga Ojca. Przedstawiony  nietuzinkowo Stwórca wydaje się być symbolem dobrego Ojca, na którego barkach spoczywa cały , stworzony przez Niego świat.

Na witrażach, począwszy od Adama i Ewy, znajduje się 1100 postaci. Galerię witrażowych postaci kończy Albert Einstein.

Okna z lat 1930 – 1966 r. zaprojektował Charles Connick z Bostonu.

Jego okna składają się z 32 tysięcy szklanych elementów na powierzchni prawie 77  metrów kwadratowych..

W Katedrze Grace w San Francisco znajdują się 24 szlifowane okna, których twórcą jest  jeden z najwybitniejszych artystów – Gabriel Loire Chartres, który wykorzystał  grube szkło  w swoich kompozycjach witrażowych.

Wysoko umieszczone okna obrazują kunszt ludzkiego talentu i wysiłku.


Czy wiesz, że… 

Twardość szkła, czyli odporność owego na przenikanie pod jego powierzchnią obcego przedmiotu, w mineralogicznej skali Mohsa wynosi od 6 do 7, a mierzona w MPa – od 6 do 8 tysięcy MPa. Dla porównania – tak „miękki” materiał jak gips, posiada twardość 350 MPa, apatyt ma 5500 MPa, kwarc – 1100, topaz – 14 tysięcy, a diament – 100 tysięcy MPa.

 

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Bez reszty

Augustyn Baran Kwiecień to najmniej przyjemny miesiąc. W roku i życiu każdego z nas. Być ...