Sonens Fönster – największy witraż Szwecji w katedrze w Uppsali

Sonens fönster är färdigkonserverat! Ett unikt projekt har nått sitt slut. Ta här en titt på nära håll, både på dem som gjort jobbet och på några av de 107 paneler de arbetat med sedan 2013.

Publiée par Uppsala domkyrka sur Mercredi 25 janvier 2017

Wybudowana w stylu gotyckim, protestancka katedra w Uppsali, uznawana jest za największą budowlę sakralną w całej Skandynawii. Pełni ona rolę kościoła katedralnego arcybiskupów Uppsali, ale jest również narodowym sanktuarium Królestwa Szwecji. Znajdują się tutaj groby królewskie, a także ważne pamiątki historyczne. Patronami świątyni są święci Eryk, Wawrzyniec i Olaf. Ponad południowym portalem widoczny jest ogromnych rozmiarów, zachwycający witraż nazywany Sonens Fönster  czyli Okno Syna. To największy witraż w całej Szwecji, którego całkowita powierzchnia wynosi 119 m².

Witraż podzielony jest na cztery sceny, przedstawiające najważniejsze wydarzenia z życia Jezusa. W górnej części, po prawej stronie widać Pokłon Trzech Króli. Maryja trzyma na kolanach małego Jezusa, otoczonego przez postacie Mędrców. Po lewej stronie ukazano jak Jan Chrzciciel udziela Jezusowi chrztu w Jordanie. W dolnej części witraża przedstawiono Ukrzyżowanie. Uwagę zwracają tu dwie kwatery z Marią, która mdleje pod krzyżem i jest podtrzymywana przez św. Jana. Matka Boska ubrana jest w niebieską sukienkę oraz średniowieczny kaftan, jaki nosiły mężatki. Obok Ukrzyżowania, przedstawiono Zmartwychwstanie. W centralnej części sceny stoi Chrystus ubrany w białą szatę trzymający w ręce czerwoną chorągiewkę z białym krzyżem. Wszystkie cztery sceny ujęte są w ramy architektoniczne, a całość zdobią dekoracyjne ornamenty. Okno wieńczy maswerk z przedstawieniem glorii płomienistej oraz dwoma aniołami ujętymi w kształt czterolistnej koniczyny. Witraż wyróżnia się pięknymi, nasyconymi kolorami. Różne odcienie błękitu, czerwień, biel i żółte detale łączą się harmonijnie w piękną całość.

Okno powstało w 1892 roku, podczas gruntownej renowacji katedry. Zaprojektował je Agi Lindegren, we współpracy z malarzem Ache Andersonem. Witraż został wykonany przez Svenska Glasmåleri z Göteborga. Autorem przedstawionego na nim programu ikonograficznego był Carl Axel Thorén. Okno Syna jest jednym z trzech dużych okien, znajdujących się  nad wejściami do katedry, nawiązujących do Trójcy Świętej. Okno przedstawiające Boga Ojca nad portalem zachodnim, mówi o Bogu jako Stwórcy, Okno Syna nad wejściem południowym o Chrystusie jako człowieku, a okno nad bramą północną wyobraża Ducha Świętego, jako boskiego pomocnika.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Kraków miasto witraży. Wystawa plenerowa z okazji 120-lecia Pracowni i Muzeum Witrażu.

18 sierpnia o godzinie 19:00 Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uroczyście otworzy plenerową wystawę “Kraków miasto witraży” ...