Płaskorzeźba wypalona w procesie fusingu

Separator podczas wypału w fusingu

Zenon Kozak

Podczas stapiania szkła tafla lub pakiet szkieł leży na ceramicznej formie. Temperatura przekraczająca 800 st.C powoduje, że materiał jest na granicy plastyczności i płynięcia. Aby uniknąć przywierania szkła w tym stanie do formy niezbędne jest zastosowanie separatora.

Dobór odpowiedniego środka decyduje o jakości uzyskanej powierzchni oraz skutecznym oddzieleniu szkła od formy. Spośród wielu preparatów bardzo skuteczny jest  Shelf Primer firmy Bullseye.

Użycie tego typu preparatów jest podobne. W pierwszym etapie należy dokładnie oczyścić formę lub półkę. Przydatnymi narzędziami są stalowe szpachelki, szczotki druciane lub noże do tapet.  Separator jest dostępny w formie proszku, który powinien być wymieszany z wodą w stosunku 1:5. Płyn gotowy do zastosowania ma konsystencję pełnego mleka pełnego. Powstała emulsja ma tendencję do rozwarstwiania się. W związku z tym należy ją często mieszać. Płyn nanosimy na formę lub półkę w czterech lub pięciu warstwach. Warstwy nanosimy kolejno i czekamy na wyschnięcie poprzedniej. Nanosząc emulsję przy pomocy szerokiego delikatnego pędzla wskazane jest, aby kolejne warstwy nanosić pod innym kątem (optymalnie 90o). Dla uzyskania gładkiej powierzchni można eksperymentować poprzez przetarcie wysuszonej powierzchni mokrą dłonią lub pędzlem.

Przed użyciem nałożone warstwy muszą wyschnąć. Proces ten można przyspieszyć stosując wentylator lub suszarkę. Pojawienie się wilgoci między podkładem a szkłem podczas wypału może spowodować powstawanie niekorzystnych pęcherzyków.

Przygotowany opisany powyższą metoda podkład separatora może wystarczać na wykonanie nawet kilku wypałów. Jednak w przypadku fusingu temperatury są na tyle wysokie, że praktycznie przed każdym wypałem należy ponownie gruntować formę lub półkę.

Pamiętać należy, że każda droga na skróty może spowodować przywarcie szkła do podkładu, co w efekcie może przyczynić się do pęknięcia materiału lub co najmniej trwale zanieczyści powierzchnię szkła.

Innym często stosowanym rozwiązaniem jest pokrycie półki papierem ceramicznym. Materiał ten jest wygodny w nakładaniu, gdyż wystarczy ciąć arkusze nożyczkami lub nożem. Papier ceramiczny często ma dwie powłoki: gładką i szorstką. Dzięki temu łatwiej uzyskać oczekiwaną jakość powierzchni stapianego szkła.

Papier ceramiczny jest wykorzystywany jednorazowo.  Jest to materiał bardzo praktyczny w użyciu, choć droższy od typowego separatora.

Często podczas stapiania pakietu szkieł zamiarem artystycznym jest uzyskanie niejednolitych struktur powierzchni. Można wówczas eksperymentować z bezpośrednim posypywaniem półki separatorem w proszku. Efekty mogą być interesujące i zaskakujące.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Kraków miasto witraży. Wystawa plenerowa z okazji 120-lecia Pracowni i Muzeum Witrażu.

18 sierpnia o godzinie 19:00 Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uroczyście otworzy plenerową wystawę “Kraków miasto witraży” ...