Ford Madox Brown – w kręgu prerafaelitów

XIX-wieczny twórca fresków, witraży oraz obrazów o tematyce religijnej i historycznej, Ford Madox Brown, kojarzony jest głównie z Bractwem Prerafaelitów, choć tak naprawdę nigdy do niego nie należał.

Brown urodził się w Calais, 16 kwietnia 1821 roku. Duży wpływ na jego twórczość miały podróże po Europie, które odbył za młodu. Uczył się m.in. u barona Gustave’a Wappersa, znanego malarza historycznego z Antwerpii. Wykształcenie artystyczne Brown uzupełnił w akademiach w Paryżu oraz w Rzymie. W stolicy Włoch postanowił osiedlić się na dłużej i to właśnie tu zetknął się z twórczością nazareńczyków – grupy artystów przeciwstawiających się akademizmowi i czerpiących inspiracje z malarstwa włoskiego quattrocenta.

Po śmierci żony Brown wrócił do Anglii, gdzie poznał Dante Gabriela Rossettiego, któremu udzielał lekcji, a następnie innych malarzy należących do grupy prerafaelitów – Williama Holmana Hunta i Johna Everetta Millaisa. Został ich mentorem, inspirując i dzieląc się wiedzą zdobytą w Rzymie. Przez lata śledził ich kariery i zawsze służył radą.

Wśród prac witrażowych Browna warto wymienić witraż w kościele św. Oswalda w Durham z okresu 1864-65, opowiadający o życiu patrona świątyni. Na uwagę zasługuje również wschodnie okno kościoła Wszystkich Świętych w Cambridge, przedstawiające króla Ludwika IX.

Działalność Forda Madoxa Browna na polu witraży była w bardzo dużym stopniu związana z firmą Morris, Marshall, Faulkner &Co., której był współzałożycielem. Wspólnie z Williamem Morrisem i Edwardem Burne-Jonesem zaprojektował witraże do katedry w Llandaff czy kościoła św. Jana Chrzciciela w Cardiff, a także do kościoła św. Llwchaiarna w Powys. Razem z innymi artystami z firmy Morrisa, Brown brał udział w stworzeniu okien dla Harden Grange, domu Waltera Dunlopa, które przedstawiały historię Tristana i Izoldy. Brown zaprojektował witraż, na którym przedstawiono scenę zabicia Tristana przez króla Marka.

Prace Browna, zarówno obrazy, jak i witraże, wyróżnia, czysty, pełen blasku kolor i duże skupienie na szczegółach. Oprócz scen historycznych i religijnych, podejmował też tematykę społeczną. Zdecydowanie był wielkim indywidualistą. Ponieważ nie wpisywał się w obowiązujące tendencje i tworzył w opozycji do Royal Academy, nie był zbyt lubiany przez krytyków, którzy zarzucali jego dziełom zbyt duży patos oraz sztuczność. Pomimo niepochlebnych opinii, malarz nie narzekał na brak zleceń, a wielu młodych artystów chciało go naśladować. Ford Madox Brown zmarł 6 października 1893 roku w Londynie w wieku 72 lat. Jednym z jego ostatnich wielkich dzieł były freski dla magistratu w Manchesterze.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Okna cesarskie w katedrze w Strasburgu

Katedra w Strasburgu nosząca wezwanie Najświętszej Marii Panny, to najważniejsza świątynia miasta, a także ważny ...