Big Ben z witrażowymi tarczami zegara

Big Ben z witrażowymi tarczami zegara

Najczęstszym skojarzeniem związanym z Londynem czy Anglią jest z pewnością Big Ben z witrażowymi tarczami zegara.

Wieża z zegarem Pałacu Westminster jest ikoną stolicy Wielkiej Brytanii. Tarcza zegara Big Ben pojawiła się w wielu filmach fabularnych i na wielu obrazach. To najbardziej znany symbol tego miasta i kraju.

Jedna z najsławniejszych światowych atrakcji turystycznych, jaką jest niewątpliwie zegar Big Ben,  posiada cztery gigantyczne tarcze. Przez długi czas były to największe tarcze zegara, jakie kiedykolwiek wykonano na świecie. W tej chwili jednak tarcze Big Bena spadły na drugą pozycję pod względem wielkości, ponieważ zegar z jeszcze większą tarczą znajduje się na wieży w Milwaukee, w Wisconsin, w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Cyferblaty ogromnego zegara na wieży Westminster z daleka nie ujawniają oglądającym je osobom swojej szczególnej cechy.

Dla każdego przechodnia, czy osoby, która widziała je na pocztówkach, w kinie czy na obrazie, to po prostu białe płaszczyzny z czarnymi wskazówkami oraz czarną ramą z rzymskim oznaczeniem minut i godzin.

Jednak prawda o cyferblatach Big Bena jest zaskakująca i nieznana większości osób.

Wiele ludzi na świecie z pewnością nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę na wieży Pałacu Westminster znajduje się zegar Big Ben z witrażowymi tarczami zegara.

Cztery cyferblaty zegara na wieży Pałacu Westminster zbudowane są de facto z 312 kawałków opalizującego szkła i dzięki żelaznej ramie, która znajduje się na każdej z tarcz, z bliska wyglądają jak gigantyczne witraże. Na każdym z białych cyferblatów widnieje napis w języku łacińskim : Domine salvam fac reginam nostram Victoriam Primam – co oznacza w tłumaczeniu „ Boże zachowaj naszą Królową Victorię Pierwszą”.  Niektóre kawałki szkła są możliwe do ręcznego wyjęcia, jeśli zachodzi potrzeba oczyszczenia powierzchni tarczy lub naprawy ramy.

Powierzchnia zegara, otaczająca każdą z jego tarcz jest pozłacana.  Ciekawostką jest to, że większość tego typu zegarów, z rzymską numeracją, godzinę 4 przedstawia, jako IIII, natomiast na cyferblacie Big Bena jest to typowe IV. Zarówno cały zegar, jak i cyferblaty zostały zaprojektowane przez Augustusa Welby Northmorea Pugina, angielskiego architekta, projektanta, artystę i krytyka, który również jest autorem projektu całego Pałacu Westminster.

Pugin był pionierem powrotu stylu gotyckiego w architekturze. Jego autorstwa było wiele projektów kościołów w Anglii, Irlandii oraz w Australii. Wieża Big Ben była ostatnim projektem Pugina przed jego chorobą psychiczną i śmiercią. Augustus Pugin wygrał konkurs na projekt nowego Pałacu Westminster w 1846 roku. Architekt został poproszony o zaprojektowanie również całego wnętrza tej wspaniałej budowli, w tym również tronu królewskiego a także witraży. Artysta by również twórcą wielu pięknych witraży w kościołach, które projektował. Z pewnością zamiłowanie artystyczne do tworzenia pięknych witraży Pugin wyraził projektując tarczę, sławnego na cały świat, zegara Big Ben ze szkła opalizującego. Niewiele osób ma świadomość tego, że cztery cyferblaty Big Bena to gigantyczne witraże.

Wskazówki najsławniejszego zegara w Anglii i na świecie mierzą 4,2 metra długości- minutowa i 2,7 metra długości -godzinowa. Średnica żelaznej ramy, w której tkwi biały, szklany witraż wynosi 7 metrów. Jej koronkowa część wewnętrzna jest pozłacana. Długość całej wieży, od podstawy do wierzchołka, to 106 metrów. Wieża Big Ben została oddana do użytku w 1859 roku. Od 2012 roku wieża Pałacu Westminster nosi nazwę wieży Elżbiety na cześć diamentowego jubileuszu Królowej Elżbiety II, jaki miał miejsce właśnie w roku 2012.

 

 

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Sztuka szklarska kraju kwitnącej wiśni zyskała już światową sławę, dlatego warto odwiedzić niezwykłe muzeum sztuki ...