Witrażowe zdobienia we wnętrzu współczesnych domów

           Sztuka witrażowa przeżywa odrodzenia, dlatego nikogo nie dziwią witrażowe zdobienia we wnętrzu współczesnych domów. Witraż powszechnie kojarzy się wyłącznie z sferą sacrum. Jednakże już dawno wyszedł  poza ten obręb i naturalnie wpasował się w kanony użytkowej architektury wnętrz.

           W wielu domach zauważyć można witrażowe zdobienia, nie tylko w oknach, ale i drzwiach czy na podłogach. Czy jest to tylko przelotny kaprys czy może już nowy – stały trend?

Witrażowe powitanie gości

Bardzo intrygującym rozwiązaniem dla domu są drzwi wejściowe ze wstawionym w nie witrażem. Szczególnie, piękne wrażenie, daje gra świateł w zestawieniu z jasnobrązowymi, szarymi lub białymi meblami oraz podobnym kolorystycznie wnętrzem. Akcent, w postaci witrażu, usytuowanego w drzwiach, jest nie tylko zwykłym ozdobnikiem, ale nadaje też wnętrzu pewnego niepowtarzalnego klimatu oraz charakteru. Taki zabieg z powodzeniem można wykorzystać w domach i mieszkaniach w stylu chłodnym, surowym czy skrajnie industrialnym. Witraże pięknie współgrają również ze stylem skandynawskim. Wiele osób, obawia się, iż tego typu ozdoba nie przetrwa zmieniających się dynamicznie warunków atmosferycznych lub też szybko nabędzie licznych uszkodzeń, podczas codziennego użytkowania pomieszczeń przez domowników. Dzisiejsza technika witrażowa naturalnie dopasowała się do wymogów i standardów mieszkalnych. W przypadku montowania witraży w drzwiach wewnętrznych witraż występują bez żadnych zabezpieczeń. Jeśli jednak chodzi o tego typu ozdobniki, które są obecne w drzwiach zewnętrznych, to szczególną uwagę skupia się tutaj na zapewnieniu im należytej ochrony. W drzwiach frontowych witraże wystawione są na zmienne warunki pogodowe np. silny wiatr, gradobicie czy ulewy. W takim miejscu witraż powinien być montowany tylko i wyłącznie pomiędzy szybami, dzięki czemu jest w stanie przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie.

Witrażowe spojrzenie na świat

Witrażowe okna są wyjątkową dekoracją każdego wnętrza. Ozdobne witraże przepięknie zbudują nastrój i wzbogacą ogólną kolorystykę w całym pomieszczeniu. Za klasykę uważa się już lampy witrażowe, coraz częściej stosowane, jako element wyposażenia wnętrza. Okna witrażowe mogą znajdować się w pomieszczeniach sypialnych, w gabinecie czy w salonie. Wymiary okna witrażowego zależą od indywidualnych preferencji zamawiającego.

Witrażowe zdobienia we wnętrzu współczesnych domów stają się coraz bardziej popularne

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie witraży, jako ozdób drzwi szafek, biurek oraz mebli gabinetowych. To piękne podkreślenie looku danego wnętrza oraz nadanie mu bardziej nietypowego, wyjątkowego charakteru. Jeśli pragniemy nieco odświeżyć design naszej sypialni, to z pewnością radą na to jest zastosowanie ścianki działowej, która zbudowana będzie z właśnie z witraża. Wzór może nawiązywać do wystroju sypialni lub też z nim kontrastować. Do wyboru mamy motywy typowo współczesne, roślinne, zwierzęce oraz geometryczne.

Koszty

Witraż z pewnością nie należy do tanich ozdób. W cenę wlicza się czas wykonania oraz rodzaj materiałów, jakie będą użyte do jego stworzenia. Najdroższe są szkła pochodzące z Włoch, USA lub Niemiec, które odznaczają się wyjątkową jakością i pięknymi barwami.

Jeśli kogoś nie stać na tak ekskluzywny produkt, to pewną alternatywą jest zastosowanie luksferów, inaczej zwanych pustakami szklanymi. Występują one w rozmaitych wzorach i kolorach, zarówno w matowej, jak i błyszczącej wersji. Nadadzą pomieszczeniu nuty oryginalności oraz stworzą w nim równie piękną grę świateł co witraże.