Witraże cmentarza Pere Lachaise

Zwiedzając Paryż nie można pominąć tego największego i najsławniejszego paryskiego cmentarza, jednak nie każdy zna witraże cmentarza Pere Lachaise.

Założony w 1804 roku cmentarz znany jest głównie, jako pięknie położone w Paryżu miejsce pochówku tak wybitnych postaci, jak na przykład Honoriusz Balzac, Guillaume Apollinaire, Gilbert Becaud, Sarah Bernhardt, George Bizet, Maria Callas, Isadora Duncan, Marcel Marceau, Amedeo Modigliani, Jim Morrison, Molier, Yves Montand, Simone Signoret, Alfred Musset, Marcel Proust, Oscar Wilde czy Edith Piaf.

Na cmentarzu tym znajduje się również wiele grobów znanych Polaków, między innymi Fryderyka Chopin’a, Józefa Wysokiego,  Marii Walewskiej czy Jarosława Dąbrowskiego.

Na ogromnej powierzchni cmentarza Pére Lachaise znajduje się około 100 tysięcy grobów. Wiele z nich to wspaniałe grobowce, kaplice, których okna wypełniają niebywale piękne witraże.

Witraże cmentarza Pere Lachaise tworzą niezwykłą kolekcję zachwycających dzieł sztuki witrażowej.

Cmentarz Père Lachaise jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Paryżu odwiedzanych przez turystów z całego świata. Jeśli usiądziesz tu na ławce usłyszysz Hiszpanów, Włochów, Niemców, Anglików, Amerykanów, Polaków i Rosjan. To miejsce jest trudne do sklasyfikowania – park, cmentarz, muzeum, podróż w czasie – możesz je badać każdego dnia, wrócić następnego a wciąż będziesz odkrywać je na nowo.

Stare grobowce cmentarza Pére Lachaise mają okna, w których znajdziemy witraże z różnych epok i stylów. Wiele z nich jest uszkodzonych, pękniętych. Dostępność tego miejsca dla chętnych zwiedzania sprawiła, że wiele wspaniałych szklanych ozdób po prostu zostało skradzionych. W witrażach często brakuje części, są bardzo zaniedbane, ale wciąż zachwycają swoim wyjątkowym pięknem.

Mnóstwo emocji budzą te, którym udało się przetrwać w nienaruszonym stanie, mimo wojen i innych historycznych wydarzeń. W starych grobowcach witraże te pozostały nietknięte od setek lat. Promienie światła wchodzą przez ich kolorowe panele i codziennie w mrok grobowców wdziera się feria barw przypominając o Zmartwychwstaniu. Czas mija a światło wciąż wykonuje codziennie ten sam rytuał.

Witraże w grobowcach paryskiego cmentarza Pére Lachaise są bardzo różnorodne. Niektóre zachwycają kunsztem i finezją wykonania a inne zaskakują swoją wymowną prostotą. To często okrągłe okienka, w których widzimy barwne, geometryczne wzory, symbol oka opatrzności, inicjały osób pochowanych w grobowcu lub elementy roślinne. Typowe okienne witraże przedstawiają tutaj zwykle postaci świętych, Matki Boskiej, Chrystusa z Krzyżem czy Aniołów.

Można tu znaleźć prawdziwe dzieła sztuki witrażowej. Wspaniałe zarówno w rysunku, w barwie , jak i w stylu. Okna witrażowe tego sławnego, paryskiego cmentarza są niewątpliwie największą kolekcją na świecie witraży sakralnych i świeckich.

Niektóre są już wyblakłe i trudno na nich uchwycić pierwotnie naniesiony obraz, ale wciąż jednak widać, że były tworzone z wielkim pietyzmem. Na wielu widnieją podpisy ich twórców. Nie zapominajmy, że Francja to kolebka mistrzów sztuki witrażowej, więc z pewnością autorami tych niezwykłych dzieł sztuki mogli być wybitni artyści. Barwne rozety, Anioły w stylu Tiffany, misterne emblematy z nazwiskami rodzin, fantazyjne wzory roślinne, niezwykle żywe w kolorach obrazy przedstawiające akt ukrzyżowania Chrystusa, Świętą Rodzinę, Madonnę z Dzieciątkiem, Zmartwychwstanie , Świętą Dziewicę Maryję czy Święte Serce Jezusa – wszystko to można znaleźć zaglądając przez kraty do ciemnych wnętrz grobowców na sławnym, paryskim cmentarzu. Na szklanych oknach są również wizerunki pochowanych tam zacnych i wybitnych mieszkańców Paryża. Wciąż zachwycają pięknem, choć wiele z nich jest już niekompletnych i zniszczonych, pokrytych pajęczynami i brudnych.

Nikt nie narusza spokoju spoczywających tu osób, więc te wspaniałe dzieła witrażowej sztuki przemijają wraz ze zmarłymi osobami, których grobowce zdobią. Dlatego będąc w Paryżu warto zajrzeć na ten wyjątkowy cmentarz, by mieć być może niepowtarzalną okazję ujrzenia tych oryginalnych witraży.