Pasja, praca, to sukces

www.swarovski.com

Słynne nazwisko – Swarovski – kojarzy się nam jednoznacznie. Wiele pań pośród swoich biżuteryjnych skarbów znajdzie chociaż jeden pierścionek, wisiorek, kolczyki lub naszyjnik ozdobiony kryształkami Swarovskiego. Co takiego mają w sobie te malutkie, precyzyjnie wyszlifowane kryształki, że pobudzają nasze zmysły i pragnienia?!

Historia marki sięga północnych Czech, gdzie w małym miasteczku o dźwięcznej nazwie Bohemia w 1862 roku przychodzi na świat Daniel Swarovski. Ojciec Daniela był rzemieślnikiem specjalizującym się w cięciu szkła, założył też niewielką fabrykę szlifierską. To właśnie tam młody Daniel przechodził swoje pierwsze praktyki w zawodzie, stając się fachowcem i wkrótce słynnym wynalazcą. W 1892 roku Swarovski – syn opatentował pierwszą elektryczną maszynę do cięcia i obróbki szkła kryształowego. Trzy lata później, austriacki szwagier Swarovskiego zaproponował mu wejście w spółkę i sfinansowanie fabryki kryształów w Austrii, Barwy-szkla-2012-Pasja-praca-to-sukcesw Wattens. W tamtych czasach ta miejscowość zapewniała doskonałe warunki hydroelektryczne, które były niezbędne dla opatentowanych przez Daniela procesów szlifowania.

Na początku XX wieku zakład Swarovskiego sukcesywnie się rozbudowywał. Pracując ciągle nad udoskonaleniem techniki szlifowania, Daniel osiągnął niemal perfekcyjne efekty. Tajemnica warsztatu Swarovskiego przetrwała lata i jest ściśle chroniona do dziś. Wkrótce dołączyli do niego jego synowie – Wilhelm, Friedrich i Alfred, których ambicją było stworzenie jubilersko doskonałego kryształu.

W międzyczasie w 1919 roku powstała siostrzana spółka TYROLIT Group, która wykorzystując wynalazek Swarovskiego Barwy-szkla-2012-Pasja-praca-to-sukces-2wyspecjalizowała się w produkcji narzędzi szlifierskich. TYROLIT Group jest jednym z wiodących dostawców innowacyjnych rozwiązań w obróbce metali na świecie. Trzeba dodać, że innowacyjne metody szlifowania kryształów przydały się nie tylko w jubilerstwie, ale sprzyjały też rozwoju unikalnych reflektorów LED, reflektorów drogowych oraz odcisnęły swój znaczny wkład w dziedzinie optyki. Odpowiedzialne za rozwój tych technologii są spółki siostry Swarovskiego: SWAREFLEX oraz SWAROVSKI OPTIK.

W 1920 roku firma Swarovski wkracza z impetem w świat mody. Prosta, smukła, ale i wysublimowana sylwetka ubioru wymagała ozdobnych elementów. Designerki światowej sławy, takie jak Chanel i Schaparelli wykreowały trend na ozdobione kryształkami kreacje. A wszystko za pomocą innowacyjnej metody taśm odzieżowych wysadzanych kryształkami Swarovskiego, opracowanej i opatentowanej przez synów Daniela.

Kolejnym krokiem milowym w produkcji kryształków dla branży modowej było opracowanie przez Manfred’a Swarovskiego (wnuka Daniela) metody “Aurora BoreaBarwy-szkla-2012-Pasja-praca-to-sukces-3lis”. Ta metoda została wynaleziona w 1956 roku specjalnie dla Domu Mody Christian Dior. Polegała ona na pokryciu diamentów od spodu niezauważalną warstwą metalu, dzięki której nabierały one blask tęczy. Od tego czasu minęło sporo lat, a z “Aurory Borealis” sukcesywnie korzystają kolejne pokolenia projektantów.

Wprowadzenie na rynek w 1977 roku sztucznych kamieni pod nazwą “Cubic Zirconia”(cyrkonia) wprowadziło w świat jubilerstwa olbrzymi zamęt. Cyrkonie były doskonałą imitacją diamentów, ich piękno i blask nie ustępowały w niczym tym szlachetnym kamieniom. Od tego czasu każdy przeciętny obywatel mógł sobie pozwolić na “szlachetną podróbkę”, gdyż cenowo były one kilkanaście razy tańsze!

Zwieńczeniem liczącego w 1995 roku 100-letniego dzieła familii Swarovski jest wybudowany nieopodal Wattens Kryształowy Park Rozrywki. Od progu wita nas Barwy-szkla-2012-Pasja-praca-to-sukces-4gigantyczny wodospad o twarzy i krystalicznych oczach, a w środku znajdziemy najwspanialsze dzieła światowych artystów, oczywiście wszystkie ozdobione kryształkami Swarovskiego.

Dzisiaj klan Swarovskich liczy ponad 150 członków rodziny z czterech gałęzi – od trzech synów Daniela i jedna ze strony Wilhelma . Osobą decydującą i nadzwyczaj skromną jest Gernot Langes-Swarovski, który jeszcze do 2003 roku zarządzał firmą, po odejściu zostawiając ją w nienagannej kondycji finansowej. Jedyne co przeszkadzało Gernot, to nieustające spory rodziny, która włada całkowitą kontrolą nad koncernem Swarovskiego łącznie z TYROLIT Group, SWAREFLEX oraz SWAROVSKI OPTIK. Pewne jest jednak to, że “królowie kryształów” nie stronią się od luksusu i do woli korzystają z zysków i rewelacyjnej kondycji finansowej firmy ich pradziadka sięgającej ponad 8 mld euro! Posiadają ogromne rezydencje, własne wyspy, firmowe samoloty i jachty. Młodzi Barwy-szkla-2012-Pasja-praca-to-sukces-5Swarovscy notorycznie goszczą w rubrykach towarzyskich bulwarowych magazynów mody i są bywalcami każdej liczącej się imprezy.

Logo ze szlachetnym łabędziem ma nie tylko światową renomę w produkcji wyrobów jubilerskich. Do dziś pozostaje bezkonkurencyjnym potentatem kryształków, wyrobów kryształopodobnych, narzędzi szlifierskich, lornetek i reflektorów.