Największa witrażowa kopuła na świecie

   Jedna ze stacji metra na Tajwanie wyróżnia się w wyjątkowy sposób, ponieważ mieści się nad nią największa witrażowa kopuła na świecie.

   Zlokalizowana w dystrykcie Sinsing stacja metra nosi nazwę Formosa Boulevard i została tak nazwana na cześć prodemokratycznej demonstracji, jaka miała miejsce 10 grudnia 1979 roku w Kaohsiung, na Tajwanie.

    Trzy poziomowa stacja znana jest jednak bardziej pod nazwą „Kopuła Światła”.  Nazwę tę zawdzięcza wyjątkowemu projektowi architektonicznemu, który sprawił, że zwieńczeniem ścian stacji jest największa witrażowa kopuła na świecie.

   Została zaprojektowana przez znanego, włoskiego artystę Narcyza Quagliata, o którym już pisaliśmy na łamach Barw szkła Link. Ten wybitny witrażysta stworzył dla stacji metra Formosa Boulevard wspaniałe dzieło, które zajmuje powierzchnię ponad 660 metrów kwadratowych. Kopuła ma średnicę wielkości 30 metrów i została wykonana z ponad 4 500 barwnych, paneli szklanych.

   Na skrzyżowaniu czerwonej i pomarańczowej linii metra w Kaohsiung historia świata rozgrywa się na gigantycznej kopule podświetlonego i intensywnie kolorowego  szkła. Zbudowana przez włoskiego artystę Kopuła Światła upamiętnia także wstrząsające narodziny demokracji na Tajwanie.

   Największa witrażowa kopuła na świecie znajduje się na stacji metra na Tajwanie

   Pomimo swojej lokalizacji przy najbardziej ruchliwej stacji metra w Kaohsiung, Kopuła Światła to miejsce, w którym odczuwa się powagę katedry. Ta największa, witrażowa instalacja na świecie zajęła Quagliata cztery i pół roku pracy. Dzięki tak wspaniałemu dachowi stacja Bulwaru Formosa została nazwana jedną z najpiękniejszych na świecie stacji metra.

   Każda z czterech ćwiartek kopuły przedstawia inny temat dotyczący, np.  kosmosu, ludzkości czy burzliwej historii politycznej Tajwanu. Pracę nad tym gigantycznym dziełem witrażowym nadzorował osobiście  Quagliata. Panele szklane powstawały w Niemczech i stamtąd były transportowane aż na Tajwan, gdzie instalowano je w suficie stacji. Kopuła opowiada historię ludzkiego życia w czterech chronologicznie ułożonych tematach: Woda: łono życia; Ziemia: dobrobyt i wzrost; Światło: kreatywny duch; oraz Ogień: Zniszczenie i Odrodzenie, z ogólnym przesłaniem miłości i tolerancji.

Ołowiane zamocowania do szklanych paneli zostały stworzone i zmontowane według pełnowymiarowego projektu stworzonego przez Quagliata, aby pokazać kreatywne, nowe podejście do tysiącletniej sztuki witrażowej.

   Ożywione promieniami słońca szklane obrazy  kopuły przedstawiają zło i dobro, zniszczenie i odrodzenie. Światło przenikające przez barwne szkło witraży zawsze kojarzyło się z nadzieją, z niebem, ze zmartwychwstaniem i tak jest również w tym przypadku, chociaż to tylko jedna z wielu stacji metra.

   Tajwan przeszedł trudną i bolesną drogę do demokracji. Protesty przeciwko uciskowi w państwie jednopartyjnym miały miejsce właśnie w pobliżu stacji Formosa Boulevard i dla uczczenia pamięci tych wydarzeń zainstalowano Kopułę Światła.

   Sama stacja jest również niezwykła. Została zaprojektowana przez japońskiego architekta Shina Takamatsu.  Cztery główne wejścia do stacji mają symbolizować dłonie splecione w modlitwie.

Kopuła Światła jest największą na świecie publiczną instalacją artystyczną wykonaną z pojedynczych kawałków kolorowego szkła. To wyjątkowe dzieło sztuki witrażowej nie tylko wzbogaca piękno stacji, ale także nadaje nowy wymiar życiu artystycznemu Kaohsiung i tworzy niezwykle malownicze miejsce w mieście, w którym zwyczajowo odbywają się uroczystości zaślubin mieszkańców tego miasta.

Jak widać prawdziwa sztuka potrafi całkowicie odmienić charakter najzwyklejszych miejsc publicznych.